poniedziałek, 13 lutego 2012

Dziwna i piękna opowieść o Percy ParkerLeanna Renee Hieber, amerykańska pisarka, aktorka i dramaturg, jest wielką fanką opowieści o duchach, zafascynowaną wiktoriańską powieścią grozy. Mimo młodego wieku należy do wielu stowarzyszeń aktorów, twórców filmowych i telewizyjnych  (m.in. Actors Equity Association, American Federation of Television and Radio Artists, Screen Actors Guild) i do prestiżowych organizacji zrzeszających pisarzy m.in.: Romance Writers of America i International Thriller Writers.  W 2010 roku Dziwna i piękna opowieść o Percy Parker, pierwsza z cyklu, zdobyła Prism Award, nagrodę Amerykańskiego Instytutu Przemysłu Rozrywkowego aż dwa razy: w kategorii najlepszy romans paranormalny i najlepszy debiut oraz trafiła na listę bestsellerów największej amerykańskiej sieci księgarskiej Barnes and Noble. Na jej podstawie najlepsi amerykańscy twórcy teatralni, laureaci Tony Award, przygotowują musical na Broadwayu. Nad adaptacją pracuje sama Leanna.

Persefona Parker starsza o kilka lat od reszty uczniów wyróżnia się wśród nich swym nietypowym wyglądem, albowiem ma śnieżnobiałą cerę i włosy. Ma niebywałą zdolność do przyswajania języków obcych i wręcz odwrotny talent do pojmowania przedmiotów ścisłych. Właśnie przez te braki w matematyce poznaje ona bliżej Alexiego Rychmana, jednego z szóstki strażników, pilnujących by złe istoty nie opanowały Londynu. Percy ma tajemnicze wizje związane z misją strażników. Czy ma ona coś wspólnego z boginią której nosi imię i czy może pomóc strażnikom?


Postacie w książce są wyraziste i postępujące konsekwentnie. Mamy skromną Percy, pocieszną Marianne, intrygującego Alexiego, ale moja ulubioną postacią była Jane. Jej postać mnie zaciekawiła mimo, że tak mało było niej napisane. No i polubiłam jeszcze Elijaha za jego delikatny sarkazm w wypowiedziach.


Język jakiego użyła autorka książki był przystępny dla każdego. Autorka dobierała słowa tak by czuć było ten wiktoriański klimat. Język zależał też od tego kto się wypowiadał. W wypowiedziach Marianny znajdowały się niemieckie wtręty, Josephinne używała też francuskiego. Akcja książki momentami bywała nużąca, ale ma też wiele ciekawych momentów. Szczególnie podobały mi się fragmenty gdy panna Parker dostawała nagle wizji. Zawsze były w takim niespodziewanym momencie.


Oprawa graficzna jest według mnie śliczna. Okładka ma w sobie coś takiego tajemniczego i przyjemnie na nią popatrzeć. Kobieta którą na niej przedstawiono przypomina zjawę co idealnie pasuje do opisu bohaterki książki.


Do przeczytania
Dziwnej i pięknej opowieści o Percy Parker zdecydowanie zachęcam. Czas poświęcony na tą książkę nie był czasem straconym. Z pewnością spodoba się fanom greckiej mitologii i nie będą żałować, że po nią sięgnęli.
:)


Autor: Leanna Renee Hieber
Tytuł: Dziwna i piękna opowieść o Percy Parker
Tłumacz: Agnieszka Zajda
Liczba stron:366
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-02-01

                    Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Amber :]
  
                   

1 komentarz :

  1. Coś dla fanów mitologii? Poszukać nie zaszkodzi, takie książki są lepsze niż Mitologia Parandowskiego :D

    OdpowiedzUsuń

Jako osoba cierpiąca na brak pewności siebie, niezmiernie się cieszę z wszystkich komentarzy, jakoś one mnie podnoszą na duchu, więc DZIĘKUJĘ, za każdą pozostawioną wiadomość :D