poniedziałek, 29 października 2012

Margaret P. Haddix - Dzieci Cienie: Wśród Zdradzonych. Wśród Notabli

Wśród zdradzonych
Nina Indi – trzecie dziecko – żyła normalnie pośród legalnych obywateli do dnia, w którym została została zdradzona przez chłopaka, którego kochała. Schwytana przez Policję Populacyjną, osadzona w więzieniu, wie, że niedługo zginie. Ale rząd daje jej wybór. Nina może ocalić siebie w zamian za współpracę. Musi tylko skłonić troje współwięźniów, by przyznali się do winy, wydali swe rodziny... Wściekła i załamana dziewczyna decyduje się na ryzykowny krok – ucieczkę. Ale... Czy Nina ucieka naprawdę? W świecie kamer i stałego nadzoru dziewczyna nie może mieć pewności, czy nie stała się zwierzyną, która doprowadzi prześladowców do innych nielegalnych dzieci.

Wśród Notabli
Luke Garner ukrywał się przez dwanaście lat. Po śmierci Jen dostał fałszywą tożsamość – kartę identyfikacyjną Lee Granta, przepustkę do świata elit... Ale Lee Grant również ma rodzinę. Teraz jego młodszy brat trafia do szkoły. Uwikłany w sieci kłamstw, która zaciska się coraz bardziej, Luke musi zmierzyć się z gniewem i smutkiem kogoś, kto utracił najbliższą mu osobę. Choć chłopak dobrze rozumie uczucia Smitsa, wie również, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


Możesz ocalić życie. Za jaką cenę?

Nina i Luke są trzecimi dziećmi. Zakazanymi dziećmi. Mają dosyć chowania się i życia w ciągłym strachu. Dzięki fałszywym dowodom tożsamości mogą wyjść z ukrycia i zawalczyć o prawa dla takich jak oni. Lecz czy w sytuacji w której mają do wyboru uratowanie siebie przy poświęceniu innych, dokonają słusznego wyboru? Drugi tom Dzieci cieni, to książka intrygująca i chwytająca za serce, na którą czekałam z utęsknieniem. Fabuła książki daje czytelnikowi wiele do myślenia i skłania do refleksji jak samemu postąpiłoby się na miejscu tak młodych bohaterów.


Fabuła książki jest prowadzona z perspektywy narratora trzecioosobowego, lecz mogącego "wejść" w głowę tylko Niny lub Luke'a. Język autorki jak i tłumaczki jest zniewalająco lekki. Przy tej książce nie czułam zmęczenia po przeczytaniu dłuższego już kawałka książki, po prostu czytałam do upadłego nie mogąc się oderwać od lektury. Tępo akcji wciąż nie zwalniało a ja nie wiedziałam kiedy przerwać czytania, gdyż ciągle czułam chęć dowiedzenia się co stanie się dalej.

Przy czytaniu tej części ponownie nie mogłam uwierzyć, że bohaterowie to 12/13 letnie dzieci. Zdecydowanie się tak nie zachowywali. Byli zdeterminowani, gotowi do poświęceń, potrafiący trzeźwo myśleć w chwilach zagrożenia. Dzięki tym cechom zapałałam sympatią do pojawów ze szkoły Hendricksa, do Niny, Alii, Percy'ego oraz Matthiasa. Szczególnie polubiłam Smitsa. Jego historia najbardziej mnie poruszyła. Biedny, mały chłopiec który stracił brata i nawet nie może przeżywać żałoby bo żyje w świecie pełnym kłamstw, w dodatku jakieś nielegalne dziecko podszywa się teraz pod jedyną osobę przez która czuł się kochany.

Na plus jest również okładka książki. Oddaje ona świetnie klimat i charakter serii, a także pokazuje w jaki warunkach musiała żyć Nina w więzieniu (aczkolwiek, ona tam chyba nie miała żadnej pryczy). Polska okładka jest śliczna z powyższych powodów, ale też wydaje mi się bardziej zachęcająca gdyż w porównaniu z zagranicznymi nie odstrasza także osób które szukają jakiejś lżejszej lektury. Gdybym w sklepie widziała tę książkę w zagranicznej oprawie to nie jestem pewna czy tak chętnie bym po nią sięgnęła.

Podsumowując Dzieci Cienie to niesamowita seria, chwytająca za serce i skłaniająca do refleksji. Bez zawahania doradziłabym sięgnięcie po nią każdemu, bez żadnych wyjątków, po prostu każdemu. Jest to jedna z najlepszych serii jakie czytałam i bez wątpienia jeszcze nie raz przeczytam. Teraz pozostaje mi tylko czekanie aż do księgarń trafi kolejny tom tej niesamowitej książki.

Autor: Margaret Peterson Haddix
Tytuł: Wśród zdradzonych. Wśród notabli
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Liczba stron: 382
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2012-02-22
Ocena: 6/6

                           Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar! :D

_____________________________________________________________________
Chciałabym również zaprosić na konkurs Halloweenowy organizowany na moim forum. Konkurs pod TYM linkiem :)

4 komentarze :

 1. Opis wydaje się ciekawy. Pomyślę nad nią:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś omijała tę serię do tej pory, lecz może za niedługo się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już czytałam i równiez mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś czas temu zastanawiałam się nad przeczytaniem tej książki. Zapowiada się naprawdę imponująco, jednak w dalszym ciągu nie jestem do niej w 100% przekonana.

  OdpowiedzUsuń

Jako osoba cierpiąca na brak pewności siebie, niezmiernie się cieszę z wszystkich komentarzy, jakoś one mnie podnoszą na duchu, więc DZIĘKUJĘ, za każdą pozostawioną wiadomość :D